10 января 2016 г.

Нові експонати в Музеї Харківського дитячо-юнацького клубу моряків

В Музеї клубу юних моряків є свої свята, які відзначаються в його залах разом з курсантами, вихованцями гуртків їх батьками, гостями та ветеранами військово-морського флоту. Але є особливе свято для музею – це свято передачі нових експонатів, які поповнюють виставки та експозиції музейного осередку клубу. 

На цей раз 12 грудня 2015 року Пєлєвін Володимир Олександрович капітан 1-го рангу, журналіст, член Харківського обласного товариства ветеранів-підводників ім. Героя Радянського Союзу І.І. Фісановича передав до музею клубу свої власні речі та книги. 

Серед речей, які надійшли до музею були презентовані командирський годинник, фотоапарати, якими були зроблені чисельні світлини до репортажів журналіста-підводника, барометр побутовий у вигляді штурвалу, великий корал з Червоного моря, оригінальна виписка з наказу начальника політичного управління Червонопрапорного Тихоокеанського флоту про звільнення у запас Пєлєвіна В.О., світлини героїв Радянського Союзу учасників морського десанту в порт Миколаїв 26 березня 1944 року під командуванням ст. лейтенанта К.Ф. Ольшанського, газетні та журнальні статті та книги морської тематики. Серед книг цікавими є зібрання творів Олександра Степановича Гріна та 12-томна історія Другої світової війни.


Але серед подарунків, які приніс капітан-підводник до музею, для юних дослідників цікавим став альбом на титульному листі якого золотавими літерами було написано «Музей Героя Радянського Союзу І.І. Фісановича середньої школи № 135». 

Вихованці групи «Чайка» ще три роки тому відвідали Харківську загальноосвітню школу № 135 і ознайомилися з експонатами музею Героя Радянського Союзу К.Ф. Ольшанського. Тоді нам розповіли, що, в школі дійсно існував музей ще одного Героя Радянського Союзу. 

Саме напис на альбомі говорила про реально існуючий музей. Але тоді ж під час екскурсії нам розповіли, що після смерті засновника та ініціатора створення музею Героя Радянського Союзу І.І. Фісановича ветерана Великої Вітчизняної війни Олексія Матвійовича Барського, усі матеріали: стенди, фотоальбоми, фотографії, листування з письменниками та ветеранами ВМФ СРСР зникли. 

Є свідчення заступника директора з науково-виховної частини ХЗОШ № 135, про те що матеріали частково врятувала від знищення вчитель російської мови та літератури Добрунова Л.Е. Але на цьому наша обізнаність про долю музею і закінчувалася. 

Але, коли в музей передали альбом з музею ХЗОШ № 135, нам стали відомі інші сторінки роботи цього музею-примари, як ми його охрестили з причини неможливості знайти будь які свідчення про його існування. Саме на сторінках цього шкільного невеликого за розміром і червоним за кольором альбому і знайшли юні музеєзнавці відповідь на свої чисельні запитання.

В альбомі серед фотографій, які розміщувалися на шести стендах шкільного музею було виявлено листи до тих, хто особисто спілкувався з І.І. Фісановичем – скульптора Л.Є. Кербеля, письменників В.О. Кавєріна, Г.К. Семенова, ветерана ВМФ СРСР О.О. Власова, матроса І.П. Пєвко. Особливо цінним є власноруч написаний лист Л.Є.Кербеля, який сповіщав, що з радістю зустріне делегацію учнів зі школи у себе вдома, де зберігалися скульптурні портрети героїв-підводників північноморців.

Тільки поверхневий оглядовий аналіз цього альбому показує наскільки важливе писемне історичне джерело надійшло до Головного фонду музею клубу. Юні члени Ради музею ХДЮКМ будуть продовжувати дослідження документів цього джерела, та вже на травневій конференції-акції учнівської та студентської молоді «Слобожанські дзвони перемоги» зможуть доповісти про результати власних досліджень.

Людмила КУДЛАЙ. член Всеукраинского Союза писателей-маринистов (ВСПМ). 

http://dkum.edu.kh.ua/novini_shkoli/

Комментариев нет:

Отправить комментарий